Komunikacja na Cyprze Południowym

SKUTER – Scooter – Motobicycles -Motorcycles
WYPOŻYCZALNIE SKUTERÓW (…tanio – bardzo pewnie)

3…….PO TRZECIE NA CYPRZE JEST LEWOSTRONNY RUCH DROGOWY …tak jak w Angli

SUTERY -MOTOROWERY -MOTOCYKLE- WYPOŻYCZENIE

Jest to bardzo dobry i popularny sposób poruszania się na Cyprze. Pogoda jest prawie przez cały rok, trochę pada w listopadzie, lutym i marcu, rzeszę roku prawie bez obawy możesz poruszać się pojazdem bez dachu.

Skuter lub motocykl możesz wypożyczyć, w co drugiej wypożyczalni samochodowej i nie ma z tym problemu. Zasady wypożyczanie takie same jak na samochód (prawo-jazdy z Unii Europejskiej), ale na Cyprze nie musisz mieć specjalnego prawo jazdy na skuter lub motocykl, wystarczą prawo jazdy na samochód.
Czyli jeśli w Polsce nie możesz jeździć motorem, bo nie masz uprawnień a masz prawo jazdy na auto, tu możesz najeździć się dowoli zgodnie z litera prawa.

Bierzesz motorek, kolegę i plecaczek ze szpejem i jedziesz w skały, nawet 50km. Znam ludzi którzy zwiedzili całą wyspę na skuterze.

Zasady wypożyczenia takie same jak na samochód; prawo jazdy np. polskie i nie krócej niż 3 dni.

Sprwdż czy ubezpieczenie jest wliczone już w cenę wynajmu pojazdu.

UWAGA – Cypryjscy kierowcy specjalnie nie zwracają uwagi na motocykle, jazda takim pojazdem w ruchu ulicznym w mieście bywa dobrą przygodą z adrenaliną.

Mimo to polecam ten środek lokomocji bez obawy, dacie sobie radę

Ceny za wypożyczenie skutera za 1 dobę  ;

 • YAMACHA 50cc = 9 € 3-6dni, lub 7 € 7-30dni
 • HONDA 100cc= 12€ 3-6dni, lub 7€ 7-30dni
 • PEUGEOT 100cc = 12€ 3-6dni, lub 7€ 7-30dni
 • PMC yy125QT-6a = 17€ 3-6dni, lub 19€ 7-30dni
 • HONDA SCOOTER 200CC= 21€ 3-6dni, lub 19€ 7-30dni

Ceny za motocykle sportowe;

 • HONDA XR 250cc = 21€ 3-6dni, lub 19€ 7-30dni
 • YAMAHA XT 600cc =26€ 3-6dni, lub 24€ 7-30dni

Ceny za motocykle powyżej 600cc ;

 • HONDA AFICA TWIN 750cc = 34€ 3-6dni, lub 32€ 7-30dni

ROWER i na piechotę 🙂 (…bardzo tanio)

Rower jest bardzo tanim środkiem podróżowania na wyspie i polecam go, można zwiedzić przepiękne miejsca gdzie samochodem nie dojedziemy.
Rower możemy wypożyczyć w co drugiej wypożyczalni samochodów. Cena za dzień średnio 6 lub 7€, lub możesz przywież własny rower z kraju jako paczkę samolotem.
Trzeba unikać bardzo ruchliwych dróg, przygotować sobie trasę wcześniej i nigdy, nigdy nie wyruszajcie w trasę gdy są upały!
O podróżowaniu Rowerem napisałem prawie wszystko w działach:… ” treking ” oraz ” rower „.

 AUTOSTOP (…bardzo, bardzo tanio)

Autostop .Jak zwykle wszelkie przewodniki odradzają podróżowania autostopem. Ja może nie zachęcam tu ale sam na wyspie tak się poruszałem (to mój ulubiony sposób poznawania ludzi danego kraju) więc opisze moje spostrzeżenia;

 • Nie czeka się zwykle długo na okazję, średnia to 20min.
 • Zabierają (niestety) zwykle Anglicy tu mieszkający lub turyści.
 • Cypryjczycy zdarza się że wezmą ale jako przykład ich myślenia opiszę pewna sytuację:

…….. gdy stałem, zatrzymał się przy mnie Cyprzyjczyk, wręczył mi broszury reklamujące wypożyczalnie samochodów jego kuzyna, pokazał palcem gdzie ta wypożyczalnia jest, powiedział że bym się zastanowił nad modelem auta do wypożyczenia, i odjechał nie zabierając mnie. Turysta ma być skazany na wypożyczalnie !

 • Samotne dziewczyny na stopa, na Cyprze, muszą się liczyć z prawie pewnym molestowaniem seksualnym.
 • Najlepiej podróżować w parach damsko – męskich

Po Cyprze nie porusza się ciężko autostopem, choć nie jest to miły tu sposób poruszania.

 PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

Przepisy drogowe
W całej Unii Europejskiej są podobne, z niewieloma różnicami, przepisy ruch drogowego i to samo się tyczy Cypru. O czym powinni bezwzględnie pamiętać kierowcy z Europy poruszający się po drogach Cypru.

1. Ruch drogowy na Cyprze jest lewostronny.

2. Ograniczenia prędkości (czasami prędkość jest podawana w milach na godzinę);

 • Autostrada 100km/godz. (60mil/godz.)
 • Po za miastem 80km/godz. (50mil/godz.)
 • W mieście 50km/godz. (30mil/godz.)

3. Dozwolone jest prowadzić po spożyciu alkoholu, z ilością 0,39 promila w wydychanym powietrzu, ( szklanka wina lub piwa)

4. Żółta linia przy krawężniku drogi jest to; zakaz parkowania (podobnie jak w Anglii i USA, a w Polsce malowana jest jedna biała linia).

5.Żółta podwójna linia przy krawężniku drogi jest to całkowity zakaz parkowania, postoju i zatrzymywania się (podobnie jak w Anglii i USA, a w Polsce malowana jest podwójna biała linia).

6. Pokazywanie ręką kierunku jazdy jest równoznaczne z migaczem, (czyli wystawiona ręka kierowcy przez okno może oznaczać, że chce skręcić w prawo).

 • Znaki drogowe: są takie same jak w całej Unii. W odróżnieniu od Polski nie spotkacie tu znaku ostrzegawczego z krową i jeleniem, za to spotkacie z osłem i kozą.
 • Tablice drogowe na drogach tzw. krajowych są koloru niebieskiego a na autostradzie koloru zielonego (odwrotnie jak w Polsce podobnie jak w Niemczech i Anglii).

Nie jest to przepis, ale pamiętaj:
Ty nie posiadasz nikogo z rodziny w cypryjskiej policji, więc przestrzegaj przepisów, mimo że wszyscy dokoła łamią je nagminnie.