Tuzar

Noclegi – najtańsze

Kemping – Najlepszy w Tuzar jest Camping Beaux Reves (tel.06/45 12 42), zaraz za biurem turystycznym przy drodze do Dar Charait. Jest tam dużo cienia, kawiarnia i gorące prysznice za 3,5 D.T. od osoby.

Camping Belvedere, przy skałach o tej samej nazwie, praży się w słońcu i ma obrzydliwe toalety. Nie można tu nic kupić do jedzenia i picia (2 D.T. od osoby).

Schroniska Hostel w Tuzar (tel. 06/45 05 14) jest wart tylko wzmianki, jako że leży niedogodnie – co najmniej 1,5 km od centrum przy drodze do Tunisu, a łóżko w sali zbiorowej kosztuje 4 D.T.

Hotele

Hotel Khalifa (tel.06/45 00 68) znajduje się w samym centrum miasta, naprzeciwko targu przy Av. Habib Bourguiba. Jest całkiem nowy i kiepsko wykończony, ale czysty i przyjazny (6 D.T. od osoby ze śniadaniem, gorący prysznic 1 D.T.). Na nieszczęście jedyne pokoje z oknami wychodzą na Av. Habib Bourguiba.

W pobliżu mieści się także Hotel Essaada (tel.06/45 00 97), który oferuje więcej niż wskazywałaby na to jego cena: 2,5 D.T. od osoby, oraz zimny prysznic za 500 milimów. Niezbyt dogodnie położony, ale znacznie lepszy niż dotychczas wymienione, jest suchy i przyjemny Hotel Es-salem (tel. 06/45 09 81), 150 metrów za skrzyżowaniem po zachodniej stronie Av. Farhat Hached. Za jedynki/ dwójki ze śniadaniem i łazienką płaci się 6/12 D.T..

Noclegi – średnia kategoria

Najlepszym miejscem w tej kategorii jest Residence Warda (tel. 06/45 25 97), niezbyt daleko od centrum miasta przy Av. Abdulkacem Chebbi. Dywan nadaje się do wymiany, ale pokoje są czyste i wygodne. Jest tu najcieplejsza woda w okolicy, a prysznic który ją dostarcza działa na najwyższych obrotach – dobrze widziana zmiana w stosunku do zwyczajowego kapania (jedynka/dwójka z dobrym śniadaniem 8,5/13 D.T.).

Hotel Splendid (tel.06/45 00 53) znajduje się za pocztą na skraju miasta. Niegdyś Wspaniały, byłoby lepszą nazwą dla tego kolonialnego francuskiego reliktu, w którym ze śniadaniem jedno/dwuosobowe pokoje kosztują 12,5/18 D.T. Należy zaznaczyć, że właściciel posiada wspaniałą kolekcję banknotów i monet z całego świata. Na zapleczu jest hałaśliwy i zadymiony bar z piwem za 1 D.T.

Noclegi – najdroższe

Trzy- i czterogwiazdkowe hotele powstają jak grzyby po deszczu w północnej części oazy wzdłuż Av. Abdulkacem Chebbi.

Trzygwiazdkowy Hotel Continental (tel.06/45 05 26), położony tyłem do drogi wśród palm i z zacienionym basenem (22,5/34 D.T. w zimie jedynka/dwójka ze śniadaniem oraz 25,2/ 37,4 D.T. w lecie), jest zupełnie dobrym pomysłem. Pełne wyżywienie kosztuje tylko 2,5 D.T. dodatkowo od osoby.

Hotel de l’Oasis (tel.06/45 05 22) przy Av. Abdulkacem Chebdi, naprzeciwko południowego końca Av. Habib Bourguiba wygląda okazale, kiedy stylowa ceglana fasada jest oświetlona. To hotel z klasą i na dodatek korzystniej położony niż wiele jego ekskluzywnych rywali (33/46 D.T. poza sezonem i 37/52 jedynka/dwójka w sezonie).

Gastronomia

Ze względu na niskie ceny jedzenia i sympatyczną obsługę nie do pobicia jest Restaurant du Paradis, niedaleko Hotel Essaada. Serwują tutaj dobre zupy i sałatki, jak również inne dania. Na zewnątrz ustawione są stoły, stąd też przyjemnie można spędzić tu wieczór. Zaraz za rogiem obok Hotel Khalifa znajduje się Restaurant de la Medina oferująca smacznie przyrządzone potrawy. Duża porcja kuskus i indyka kosztuje 2,3 D.T. Restaurant du Sud, 100 metrów na wschód od dworca autobusowego przy Av. Farhat Hached, specjalizuje się w kuchni okolic Sfaksu. Lokal jest świetny, a za większość dań płaci się mniej niż 2 D.T. Dwie restauracje naprzeciwko Residence Warda: Restaurant du Soleil i Restaurant Dia-manta, proponują lokalną kuchnię na zupełnie przyzwoitym poziomie.

Ostatnia tania możliwość, choć droższa nieco od wymienionych poprzednio, to Restaurant de la Republique pod arkadami Av. Habib Bourguiba obok meczetu. Na prawdziwą orgię kulinarną można udać się do Restaurant Shehrezad we wspaniałym otoczeniu Dar Charait (18 D.T.). W muzealnej kawiarni odbywają się wieczorem występy lokalnych muzyków, można z niej również obserwować oświetloną nocą oazę.

Miejscową specjalnością śniadaniową jest smażony, sycący pączek.

W mieście wzdłuż Av. Habib Bourguiba przycupnęło wiele kawiarni i kilka cukierni. W cukierni naprzeciwko głównego meczetu można się napić świeżego soku owocowego.

Komunikacja

Samolot – Nowe biuro Tunis Air (tel. 064/5 21 27) usytuowane jest w odległości piętnastominutowego marszu od centrum miasta, w stronę lotniska wzdłuż drogi do Nefty. Mieści się ono w białym budynku (bez szyldu) naprzeciwko biura Herza. Lotnisko znajduje się cztery km od miasta (1 D.T. taksówką). Tuminter 4 razy w tygodniu lata do Tunisu (40,1 D.T. w jedną stronę i 79,4 D.T. powrotny) oraz do Dżerby w czw. po południu o 14.30 (28,2 D.T. w jedną stronę). Jest także jeden lot w tygodniu do Paryża.

Autobus – Dworzec autobusowy SNTRI i autobusów regionalnych położony jest na Av. Farhat Hached niedaleko skrzyżowania z Av. Habib Bourguiba. Dwa razy dziennie odchodzą stąd klimatyzowane autobusy doTunisu (11.00 i 23.00), ale lepiej kupić bilet dzień wcześniej. Podróż trwa 7 godz. i kosztuje 14,12 D.T. Autobusy regionalne jeżdżą do Gafsy (6 dziennie, 3,45 D.T.), Nefty (6 dziennie, 85 milimów), Redeyef (3 dziennie, 3,7 D.T.), Douz (14.30, 4,1 D.T.) i Gabesu (15.00,6,6 D.T.). Autobusy o 9.30 do Nefty docierają aż do Hazona na granicy tunezyjskiej.

Pociąg – Stacja kolejowa w Tuzar znajduje się na północ od miasta, ale kursy pasażerskie zostały zawieszone. Pociągi ze Sfaksu odjeżdżają tylko do Metlawi, 50 km na północ.

Taksówki – Postój louages znajduje się niemal naprzeciwko dworca autobusowego, na małym placyku z boku ulicy. Istnieją regularne kursy do Nefty (950 milimów), Gafsy (3,5 D.T.) i Kebili (3,75 D.T.). Czasami zdarzają się także kursy do Tunisu (15.85) i Redeyef (4,05 D.T.)

Wynajęcie samochodu – Biuro Avis (tel. 06/45 05 47) mieści się na Av. Farhat Hached, a Herz (tel.  06/45 02 14) przy drodze do Nefty.